BLOG HASTE GARDEN


Jak przygotować meble ogrodowe do użytku przed sezonem?

Zakup mebli ogrodowych powinien być inwestycją na co najmniej kilka lat. Żeby wyposażenie służyło długo w doskonałym stanie, należy koniecznie zadbać o jego odpowiednią konserwację przed sezonem. Jakie czynności są niezbędne?

Meble drewniane

Różne strategie w zależności od materiału

Pielęgnacja mebli wykonanych z odmiennych tworzyw nie polega na tym samym. Czyszczenie i impregnowanie elementów z rattanu czy plastiku wygląda inaczej niż tych z drewna. Na działkach i ogródkach zdecydowanie dominują te ostatnie. O trwałości mebli warto pomyśleć już podczas ich wybierania. Najbardziej polecane są modele wykonane z tych gatunków, które są naturalnie odporne na uszkodzenia takie jak wysoki poziom wilgoci czy nasłonecznienia. Do tego producent powinien zapewnić ich całościową impregnację.

Zacznij od czyszczenia

Po sezonie wiosenno-letnim i długiej ekspozycji w ogrodzie, meble wymagają przede wszystkim dokładnego czyszczenia. Wystarczy ciepła woda z mydłem albo środkiem myjącym, a do tego miękka szmatka lub gąbka. Szybkim i skutecznym sposobem jest użycie myjki wysokociśnieniowej. Jednocześnie trzeba unikać nadmiernego namaczania. Należy upewnić się, czy wszystkie zabrudzenia zostały usunięte. Następnie powinno się zadbać o całkowite wysuszenie mebli - inaczej wilgoć może doprowadzić do zmian w ich strukturze.

Meble w ogrodzie

Konserwacja za pomocą specjalnych środków

Po umyciu i wysuszeniu nadszedł czas na zabezpieczenie powierzchni przy użyciu specjalnych środków. Do wyboru są takie preparaty jak impregnat, lakier lub olej. Każde z tych rozwiązań ma swoje charakterystyczne właściwości.

  1. Impregnat to chemiczny środek, który jest wchłaniany przez to tworzywo, zapewniając mu tym samym odporność na takie czynniki jak grzyby, owady, wilgoć czy nadmierne nasłonecznienie. Nie chroni jednak przed uszkodzeniami mechanicznymi, dlatego drewno należy dodatkowo zabezpieczyć przy użyciu lakieru lub oleju.

  2. Lakier tworzy na powierzchni drewna ochronną powłokę w wersji matowej, półmatowej lub błyszczącej. Taka warstwa chroni przed uszkodzeniami oraz ścieraniem się. Warto zdecydować się na produkt przeznaczony do zastosowania zewnętrznego, który daje efekt bardziej elastycznej, niepękającej powłoki.

  3. Olej to środek od wieków stosowany do pielęgnacji drewna. Nie tworzy warstwy na jego powierzchni, lecz głęboko wnika w strukturę. Nadaje tworzywu przyjemną miękkość i nie doprowadza do powstawania pęknięć. Wymaga jednak bardziej regularnej konserwacji.

Meble na taras

Gdzie przechowywać meble ogrodowe?

Wyposażenie wykonane z drewna powinno się zabezpieczyć w dwójnasób - poprzez zapewnienie pokrowców oraz odpowiedniego miejsca do przechowywania. W ofercie producenta danych mebli na pewno są dopasowane kształtem i rozmiarami akcesoria do ich przykrycia. Jeśli chodzi zaś o dobrą lokalizację do „przezimowania”, to musi ona być sucha, przewiewna oraz w miarę chłodna. W wielu przypadkach doskonale sprawdza się zwykły garaż.